Post by jason on Jul 14, 2019 16:31:40 GMT 12
2019 New Zealand Speedway Awards Finalists
Competitor Awards
Best Presented Speedway Vehicle
Finalists:
A. Dyllan Forsey - 57c 1/4 Midget
B. Kamryn Reddy - 22t Youth Ministock
C. Aaron and Bryce Rose - 34v Sidecar
D. Tyler Walker - 1nz/33s Stockcar
Best Presented Racing Team
Finalists:
A. 14p Sidecar
B. Ingram Racing Team
C. X Factor Racing
D. Wade Racing
Competitor of the Year: Sprintcar
Finalists:
A. Michael Kofoid
B. Matthew Leversedge
C. Michael Pickens
D. Connor Rangi
Competitor of the Year: Midget
Finalists:
A. Matthew McCutcheon
B. Brad Mosen
C. Michael Pickens
D. Jeremy Webb
Competitor of the Year: TQ Midget
Finalists:
A. Ryan Baker
B. Ryan Barry
C. Duane Todd
D. Jeremy Webb
Competitor of the Year: Super Saloon
Finalists:
A. Ian Burson
B. Chris Cowling
C. Steve Cowling
D. Grant Flynn
Competitor of the Year: Superstock
Finalists:
A. Jason Long
B. Asher Rees
C. Benji Sneddon
D. Thomas Stanaway
Competitor of the Year: Saloon
Finalists:
A. Trent Amrein
B. Ethan Cook
C. David Ingram
D. Billie-Leigh Woodhouse
Competitor of the Year: Stockcar
Finalists:
A. Richard Keijzer
B. Josh Prentice
C. Keightley Teece
D. Tyler Walker
Competitor of the Year: Production Saloon
Finalists:
A. Dave Gooch
B. Josh Murdoch
C. Matt Sherlock
D. Wayne Warrender
Competitor of the Year: Streetstock
Finalists:
A. Shaun Andrew
B. Steve Dryden
C. Brenden Gooch
D. Chris Shingleton
Competitor of the Year: Minisprint
Finalists:
A. Shane Dewar
B. Christian Hermansen
C. Elliot Heron
D. Ben Vaughan
Competitor of the Year: Modified
Finalists:
A. Luke Brown
B. Hayden Corbett
C. Newton Gordge
D. Brad Lane
Competitor of the Year: Solo
Finalists:
A. Dylan Hancock
B. Sam Taylor
C. Ryan Terry-Daley
D. Bradley Wilson-Dean
Competitor of the Year: Sidecar
Finalists:
A. James Douglas & Harley Biddle
B. David Gannon & Daryl Pearce
C. Dylan Moohan & Sean Mason
D. Jamie Moohan & Bayley Ogilvie
Competitor of the Year: Six Shooter
Finalists:
A. Josh Buchanan
B. Peter Keith
C. Paul Smith
D. Cole Wood
Competitor of the Year: Modified Sprint
Finalists:
A. Jayden Fraser
B. Kieran Harris
C. Courtney Jones
D. James Mellor
Competitor of the Year: Quarter Midget
Finalists:
A. Reagan Edwards
B. Dyllan Forsey
C. Emerson Vincent
D. Keiano Weir
Competitor of the Year: Junior Solo
Finalists:
A. Hayden Brookland
B. Kauri Chapman
C. Dakota Crengle
D. Caleb Whalley
Competitor of the Year: Peewee Solo
Finalists:
A. Rylan Casey
B. Oscar Drake
C. Slade Fordyce
D. Chase Lang
Competitor of the Year: Adult Ministock
Finalists:
A. Paul Archbold
B. Sarah Bellis
C. Bradley Korff
D. Nathan Nolly
Competitor of the Year: Youth Ministock
Finalists:
A. Alana Buckthought
B. Ryan Marshall
C. Luke McClymont
D. Cameron Sidaway
Individual Awards
Contribution to Speedway
Finalists:
A. Colin Ashton
B. Gina Harris
C. Brett Morris
D. Kim Sharpe
Senior Official of the Year
Finalists:
A. Mark Aldcroft
B. Mike Arnold
C. Mal Parsons
D. John Viles
Track Official of the Year
Finalists:
A. Chris Hooper - Ruapuna
B. Brendon McDowell - Stratford
C. Dean Napier - Springs
D. Daniel Owen - Meeanee
Track Awards
Speedway Series of the Year
Finalists:
A. Burger King Pro Dirt Series
B. International Midget Series
C. Saloon Speedweek
D. War of the Wings
Promotional Event of the Year
Finalists:
A. Conductive Education Superstock Challenge - Kihikihi
B. Daryl Ainsley Memorial - Cromwell
C. Superstock Teams Champs - Palmerston North
D. World 240s - Rotorua
Event of the Year
Finalists:
A. NZ Sprintcars - Cromwell
B. NZ Stockcar Teams - Stratford
C. NZ Superstocks - Woodford Glen
D. Sprintcar GP - Riverside
Promotional Event Programme of the Year
Finalists:
A. NZ Superstocks Dirt Talk - Woodford Glen
B. Sprintcar GP - Riverside
C. Superstock Teams Champs - Palmerston North
D. World 240s - Rotorua
Most Improved Speedway
Finalists:
A. Beachlands Speedway - Dunedin
B. Eastern States Speedway -Blenheim
C. Kihikihi Speedway
D. Stratford Speedway
Speedway of the Year: Private or Professionally Promoted
Finalists:
A. Ampro Tools Woodford Glen Speedway - Christchurch
B. Robertson Holden International Speedway - Palmerston North
C. Springs Speedway - Auckland
D. TWS Paradise Valley Raceway - Rotorua
Speedway of the Year: Voluntary Promoted Venue
Finalists:
A. Central Motor Speedway - Cromwell
B. McDonalds Kihikihi Speedway
C. Moore Park Speedway - Christchurch
D. Stratford International Speedway
Media & Promotional Awards
Best Media Support
Finalists:
A. Doing it in the Dirt
B. NZ Dirt Track Racing Magazine
C. Speedway - the Inside Dirt
D. The Pits Media
Online Presence of the Year
Finalists:
A. Humphries Racing Facebook
B. Rotorua Track Website
C. Springs Speedway Facebook
D. Wade Racing Facebook
Promotional Item of the Year
Finalists:
A. Humphries Racing Poster
B. Moore Park - NZ Sidecars T-Shirt
C. NZ Dirt Track - MIP Poster
D. Superstock Teams Champs Signage
Promotional Video of the Year
Finalists:
A. Gorilla Media - Alicia McLachlan Video
B. Independent Workz Ltd - Social Media Commercials
C. Speedway the Inside Dirt - Superstock Teams Champs
D. The Pits Media - NZ Superstock Promo Video
Event Coverage of the Year
Finalists:
A. Joseph Johnson Photographer - War of the Wings Round 4
B. Proudkiwi Speedway Videos - Manawatu Midget Champs
C. The Pits Media - NZ Sidecars
D. The Pits Media - World 240s
Commentary of the Year
Finalists:
A. Macau Johnson-Hadley
B. Hayden Lambarth
C. Graeme Mead
D. Daryl Shuttleworth
Written Article of the Year
Finalists:
A. James Hadley - "Concussions Continue"
B. Graham Hughes -World 240s Preview
C. Matthew Percival - "The Internaitonal Midget Series"
D. Scott Tennant - "More than just hit and run"
Speedway Photographer of the Year
Finalists:
A. Brian Hopping - Hoppy's Photos
B. Cameron Lee - 180 Photography
C. Jeremy Ward - Shot 360 Photography
D. Alana Warrington Photography
Competitor Awards
Best Presented Speedway Vehicle
Finalists:
A. Dyllan Forsey - 57c 1/4 Midget
B. Kamryn Reddy - 22t Youth Ministock
C. Aaron and Bryce Rose - 34v Sidecar
D. Tyler Walker - 1nz/33s Stockcar
Best Presented Racing Team
Finalists:
A. 14p Sidecar
B. Ingram Racing Team
C. X Factor Racing
D. Wade Racing
Competitor of the Year: Sprintcar
Finalists:
A. Michael Kofoid
B. Matthew Leversedge
C. Michael Pickens
D. Connor Rangi
Competitor of the Year: Midget
Finalists:
A. Matthew McCutcheon
B. Brad Mosen
C. Michael Pickens
D. Jeremy Webb
Competitor of the Year: TQ Midget
Finalists:
A. Ryan Baker
B. Ryan Barry
C. Duane Todd
D. Jeremy Webb
Competitor of the Year: Super Saloon
Finalists:
A. Ian Burson
B. Chris Cowling
C. Steve Cowling
D. Grant Flynn
Competitor of the Year: Superstock
Finalists:
A. Jason Long
B. Asher Rees
C. Benji Sneddon
D. Thomas Stanaway
Competitor of the Year: Saloon
Finalists:
A. Trent Amrein
B. Ethan Cook
C. David Ingram
D. Billie-Leigh Woodhouse
Competitor of the Year: Stockcar
Finalists:
A. Richard Keijzer
B. Josh Prentice
C. Keightley Teece
D. Tyler Walker
Competitor of the Year: Production Saloon
Finalists:
A. Dave Gooch
B. Josh Murdoch
C. Matt Sherlock
D. Wayne Warrender
Competitor of the Year: Streetstock
Finalists:
A. Shaun Andrew
B. Steve Dryden
C. Brenden Gooch
D. Chris Shingleton
Competitor of the Year: Minisprint
Finalists:
A. Shane Dewar
B. Christian Hermansen
C. Elliot Heron
D. Ben Vaughan
Competitor of the Year: Modified
Finalists:
A. Luke Brown
B. Hayden Corbett
C. Newton Gordge
D. Brad Lane
Competitor of the Year: Solo
Finalists:
A. Dylan Hancock
B. Sam Taylor
C. Ryan Terry-Daley
D. Bradley Wilson-Dean
Competitor of the Year: Sidecar
Finalists:
A. James Douglas & Harley Biddle
B. David Gannon & Daryl Pearce
C. Dylan Moohan & Sean Mason
D. Jamie Moohan & Bayley Ogilvie
Competitor of the Year: Six Shooter
Finalists:
A. Josh Buchanan
B. Peter Keith
C. Paul Smith
D. Cole Wood
Competitor of the Year: Modified Sprint
Finalists:
A. Jayden Fraser
B. Kieran Harris
C. Courtney Jones
D. James Mellor
Competitor of the Year: Quarter Midget
Finalists:
A. Reagan Edwards
B. Dyllan Forsey
C. Emerson Vincent
D. Keiano Weir
Competitor of the Year: Junior Solo
Finalists:
A. Hayden Brookland
B. Kauri Chapman
C. Dakota Crengle
D. Caleb Whalley
Competitor of the Year: Peewee Solo
Finalists:
A. Rylan Casey
B. Oscar Drake
C. Slade Fordyce
D. Chase Lang
Competitor of the Year: Adult Ministock
Finalists:
A. Paul Archbold
B. Sarah Bellis
C. Bradley Korff
D. Nathan Nolly
Competitor of the Year: Youth Ministock
Finalists:
A. Alana Buckthought
B. Ryan Marshall
C. Luke McClymont
D. Cameron Sidaway
Individual Awards
Contribution to Speedway
Finalists:
A. Colin Ashton
B. Gina Harris
C. Brett Morris
D. Kim Sharpe
Senior Official of the Year
Finalists:
A. Mark Aldcroft
B. Mike Arnold
C. Mal Parsons
D. John Viles
Track Official of the Year
Finalists:
A. Chris Hooper - Ruapuna
B. Brendon McDowell - Stratford
C. Dean Napier - Springs
D. Daniel Owen - Meeanee
Track Awards
Speedway Series of the Year
Finalists:
A. Burger King Pro Dirt Series
B. International Midget Series
C. Saloon Speedweek
D. War of the Wings
Promotional Event of the Year
Finalists:
A. Conductive Education Superstock Challenge - Kihikihi
B. Daryl Ainsley Memorial - Cromwell
C. Superstock Teams Champs - Palmerston North
D. World 240s - Rotorua
Event of the Year
Finalists:
A. NZ Sprintcars - Cromwell
B. NZ Stockcar Teams - Stratford
C. NZ Superstocks - Woodford Glen
D. Sprintcar GP - Riverside
Promotional Event Programme of the Year
Finalists:
A. NZ Superstocks Dirt Talk - Woodford Glen
B. Sprintcar GP - Riverside
C. Superstock Teams Champs - Palmerston North
D. World 240s - Rotorua
Most Improved Speedway
Finalists:
A. Beachlands Speedway - Dunedin
B. Eastern States Speedway -Blenheim
C. Kihikihi Speedway
D. Stratford Speedway
Speedway of the Year: Private or Professionally Promoted
Finalists:
A. Ampro Tools Woodford Glen Speedway - Christchurch
B. Robertson Holden International Speedway - Palmerston North
C. Springs Speedway - Auckland
D. TWS Paradise Valley Raceway - Rotorua
Speedway of the Year: Voluntary Promoted Venue
Finalists:
A. Central Motor Speedway - Cromwell
B. McDonalds Kihikihi Speedway
C. Moore Park Speedway - Christchurch
D. Stratford International Speedway
Media & Promotional Awards
Best Media Support
Finalists:
A. Doing it in the Dirt
B. NZ Dirt Track Racing Magazine
C. Speedway - the Inside Dirt
D. The Pits Media
Online Presence of the Year
Finalists:
A. Humphries Racing Facebook
B. Rotorua Track Website
C. Springs Speedway Facebook
D. Wade Racing Facebook
Promotional Item of the Year
Finalists:
A. Humphries Racing Poster
B. Moore Park - NZ Sidecars T-Shirt
C. NZ Dirt Track - MIP Poster
D. Superstock Teams Champs Signage
Promotional Video of the Year
Finalists:
A. Gorilla Media - Alicia McLachlan Video
B. Independent Workz Ltd - Social Media Commercials
C. Speedway the Inside Dirt - Superstock Teams Champs
D. The Pits Media - NZ Superstock Promo Video
Event Coverage of the Year
Finalists:
A. Joseph Johnson Photographer - War of the Wings Round 4
B. Proudkiwi Speedway Videos - Manawatu Midget Champs
C. The Pits Media - NZ Sidecars
D. The Pits Media - World 240s
Commentary of the Year
Finalists:
A. Macau Johnson-Hadley
B. Hayden Lambarth
C. Graeme Mead
D. Daryl Shuttleworth
Written Article of the Year
Finalists:
A. James Hadley - "Concussions Continue"
B. Graham Hughes -World 240s Preview
C. Matthew Percival - "The Internaitonal Midget Series"
D. Scott Tennant - "More than just hit and run"
Speedway Photographer of the Year
Finalists:
A. Brian Hopping - Hoppy's Photos
B. Cameron Lee - 180 Photography
C. Jeremy Ward - Shot 360 Photography
D. Alana Warrington Photography